Vosa obecná

Vosa obecná je zástupce jedovatého blanokřídlého hmyzu a patří k našim nejhojnějším a nejznámějším druhům sršňovitých. Charakteristická je černožlutě pruhovaným zadečkem. Na rozdíl od včel může své žihadlo použít opakovaně, neboť není opatřeno zpětnými háčky.

Způsob života

Vosa obecná dosahuje velikosti mezi 10-17 mm a jejím hlavním znakem nepřehlédnutelné černo-žluté zbarvení. Živí se převážně nektarem, sladkým ovocem, nebo čímkoli s dostatečně vysokým obsahem cukru. Vosy si zakládají velká hnízda kde většina obyvatel jsou neplodné samice, dělnice, které se starají o chod kolonie. Starají se o potravu pro larvy a královnu a chrání hnízdo před vetřelci. Samci nemají žihadlo a slouží k oplození samic, po kterém hynou. Přezimující oplodněná královna se probouzí na počátku jara, vylétá a vybere si vhodné místo pro založení nové vosí kolonie.

Výskyt

Vosy si staví své hnízdo obvykle v zemi, např. v lesích, podél břehů vod a cest, někdy také v tmavých dutinách nad zemí. Žije v něm celá vosí kolonie čítající i přes 12 000 jedinců ve všech vývojových stádiích.

Rizika

Vosy zpravidla útočí jen při ohrožení, které iniciuje strážkyně. Ta poplašným hormonem pak dokáže vyburcovat i ostatní vosy, které budou chránit své hnízdo. Kromě bolesti je vosí bodnutí nebezpečné hlavně pro alergiky, kde v nejhorších případech může dojít i k úmrtí, pokud nebude rychle poskytnutá pomoc.

Prevence a způsob hubení

Likvidace vos se provádí brzo ráno, nebo pozdě večer, kdy už jsou všechny vosy zpět v kolonii a zvlášť po ránu mohou být ještě ztuhlé chladem a hrozba útoku je menší. Primární je zničit celé hnízdo. Pokud je hnízdo dobře dostupné (například ve stinných rozích oken domů), stačí vosy vypudit ven a poté hnízdo odstranit. Pokud je však hnízdo třeba v kmenech stromů, či v zemi, používá se insekticidních poprašů a postřiků aplikovaných rovnou do hnízda.

Trápí Vás tento škůdce ? Zavolejte nám a domluvte si zásah !

KontaktDZS