Štěnice
Štěnice je ploštice s nedokonalou proměnou. Jedná se o běžného parazita lidí. Navzdory veřejnému mínění výskyt štěnic neznamená zanedbání osobní hygieny, nebo nepořádku. Vyskytnout se mohou u kohokoliv, nehledě na stav a čistotu obydlí.
Způsob života
Štěnice je noční živočich a hostitele napadá v noci, vyhledává ho po čichu. Žijí 1 až 1,5 roku a jsou pověstné tím, že dokáží hladovět několik měsíců. Vyskytují se pouze v pravidelně obývaných lidských obydlích. Interval sání krve je závislý na teplotě (při teplotě 18–20 °C jedenkrát za 7–10 dní; při teplotě 25 °C jedenkrát za 3–4 dny), v době mezi sáním jsou v úkrytu. Při teplotě 16 °C přestávají být aktivní.
Výskyt
Vyskytují se v lidských obydlích a přes den se ukrývají v nábytku. Při velmi vysokém stupni zamoření jsou však i přes den na volně přístupných místech (stěny, nábytek, rámy oken apod.). Lezou hlavně po drsných plochách, na skle nebo plechu se neudrží.
Rizika
Škodí především saním krve, což zanechává na těle nepříjemné vyrážky. Také přenáší nejrůznější choroby a onemocnění.
Prevence a způsob hubení
Likvidace je prováděna insekticidním postřikem, nebo plynováním bytových prostor. Zásah se zpravidla opakuje po dvou týdnech, aby se eliminovaly i ty štěnice, které byly při předchozím zásahu ještě ve stádiu vývoje.