Mravenec obecný

Mravenec je velmi sociální druh. Není schopný fungovat jako jedinec a ve větším počtu projevují rojovou inteligenci a začnou budovat mraveniště. Na rozdíl od Mravenců Faraonů upřednostňují sacharidovou stravu.

Způsob života

V březnu královny kladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou díky speciální potravě pohlavní jedinci (samci a samice). Od června do srpna pak nastává doba páření. Při kopulaci samička získává sperma od více samců, které uschovává v semenné schránce a dle potřeby klade oplodněná nebo neoplodněná vajíčka po celý svůj život. Z oplozených vajíček se líhnou dělnice nebo samičky a z neoplozených vajíček samci. Na rozdíl od Mravenců Faraonů mají pouze jednu královnu na celé hnízdo.

Výskyt

Jedná se o hojně žijící druh. Lze je nalézt kdekoli od Evropy přes mírný pás Asie až do Severní Ameriky i severní Afriky. U nás se vyskytuje v horách i nížinách. Je běžným obyvatelem zahrad, měst a domácností. Není náročný a dobře snáší suchá i vlhká místa bez ohledu na intenzitu slunečního záření.

Rizika

Mravenci škodí svým bolestivým kousnutím, které do těla vpustí kyselinu mravenčí, kterou má ve žlázách na zadečku. Dalším rizikem je pak samotný výskyt, který je obzvláště v potravinářských, zdravotnických a podobných závodech nepřijatelný.

Prevence a způsob hubení

Nejlepší prevencí je mít celistvý ochranný plášť budovy. To znamená žádné škvíry, netěsnosti či díry, které by mravencům umožňovaly vstup do objektu. Dále také doporučujeme pečlivě uzavírat potraviny obsahující cukr, jelikož cukry jsou pro mravence primární zdroj potravy. Pro likvidaci se používají požerové nástrahy, nebo ve většině případů bariérový insekticidní postřik.

Mravenec faraon

Mravenec faraon se od klasického mravence liší v několika faktorech:

  • Na rozdíl od klasických mravenců, jsou faraoni teplomilní, tudíž si svá hnízda vytváří uvnitř budov.
  • Mívají více než jednu královnu.
  • Živí se spíše bílkovinovou stravou.
  • Nelze na ně použít bariérový postřik, jelikož by je jen rozptýlil po objektu. K jejich likvidaci se používají speciální insekticidní gely.
  • Může být přenašečem choroboplodných zárodků.

    Trápí Vás tento škůdce ? Zavolejte nám a domluvte si zásah !

    KontaktDZS